DRESKOT

Czyli streszczony dress code

Jak się ubrać na egzamin?

© Dollar Photo Club
© Dollar Photo Club

Czy obowiązuje w dzisiejszych czasach coś takiego jak strój galowy, czyli “biała bluzka i czarna/granatowa spódnica (spodnie)”? Czy warto w dzisiejszych czasach zwracać na to uwagę? Warto! Zarówno nauczyciele jak i wykładowcy wyższych uczelni przyznają, że nie lubią niechlujstwa ani zbyt luźnego traktowania stroju na egzamin. Przyznają też, że strój może mieć wpływ na ocenę. Jak się zatem ubrać na egzamin?

W zależności od wagi egzaminu dobór garderoby waha się pomiędzy strojem biznesowym klasycznym a biznesowym swobodnym. Jednym słowem prostota i elegancja: jasne bluzki czy koszule, ciemny dół i okrycie. W szkole podstawowej ciemnym okryciem może być sweterek, przy maturze bardziej wypada już mieć żakiet czy marynarkę, do egzaminu podczas sesji też być po prostu koszula. Nie zawsze musi to być elegancja dopięta na ostatni guzik, ważne jednak, by nie przychodzić na egzamin zbyt rozebranym czy ubranym byle jak.

Zbieżność ze strojem biznesowym nie jest przypadkowa. Uczeń na egzaminie ma do udowodnienia, że wystarczająco nauczył się przedmiotu i musi to wykazać w sytuacji dość stresowej. Musi czuć się pewnie i podobnie jak biznesmen, swoim strojem powinien wzbudzić zaufanie osoby egzaminującej. Charakter uniformu sprawia, że osoba egzaminowana nie odwraca swoim ubiorem uwagi od meritum sprawy. Prostym, eleganckim strojem wyrażamy szacunek dla osoby egzaminującej, zyskując jej (nawet podświadomą) przychylność.