DRESKOT

Czyli streszczony dress code

Jak się ubrać na wesele?

Wesele to wydarzenie gdzie najłatwiej zaobserwować nieznajomość dress code’u . Wiemy że trzeba się ubrać „elegancko” i może jeszcze paniom radzi się żeby „nie ubierać się na biało żeby nie konkurować z panną młodą” oraz „nie ubierać się na czarno żeby państwo młodzi nie mieli poczucia że ich ślub cię zasmuca”.

Wskazówki:

Dresscode’ów weselnych może być kilka. Jeśli są to bardzo oficjalne bale może obowiązywać (wspomniany wcześniej na zaproszeniu) strój oficjalny (white tie) lub półoficjalny (black tie). Ale to raczej rzadkość.

Najpopularniejszy i, można powiedzieć, domyślny to strój koktailowy  – czyli garnitury dla Panów i suknie koktailowe dla Pań.

Kiedy wesele odbywa się w plenerze lub w innym mało zobowiązującym miejscu najlepszy będzie smart casual.

Który typ zastosować?  Na pewno wskazówki dostarczą nam państwo młodzi, a także informacja o miejscu i porze przyjęcia.

Najczęstsze błędy:

Wesela roją się od zbyt udziwnionych, czy zbyt wyzywających strojów.

Pamiętajcie, że krótka spódniczka raczej się na tę okazję nie nadaje, warto unikać też dekoltów do pasa czy zbyt błyszczących tkanin (choć lekko połyskujące są mile widziane). I jeszcze jedno! Horror letnich wesel czyli tzw. obowiązkowe rajstopy, to przeżytek z lat 60-tych. Zakładanie ich do lekkich sukienek połączonych z sandałami jest dość groteskowe. Jeśli chcemy pod rajstopami ukryć niedoskonałości nóg, trzeba dopasować do nich całą garderobę, zwłaszcza buty (zakryte palce i pięty).

Panom warto zwrócić uwagę na to, że w sytuacjach oficjalnych nie zdejmujemy marynarki, a jeśli atmosfera rozluźniła się na tyle że wesele przestało byś sytuacją oficjalną, marynarkę zdejmujemy razem z kamizelką. Nie zakładamy też do garnituru ani do krawata koszul z krótkim rękawem.

 Zobacz również: Czy rajstopy do sukienki na weselu są obowiązkowe?