DRESKOT

Czyli streszczony dress code

Krawiec – przeszłość czy przyszłość?

 

Jaki jest status zawodu krawca w dzisiejszych czasach?

Mimo mody na rękodzieło, slow fashion i inne próby zatrzymania ciuchowej bylejakości, krawcy nadal schowani są w cieniu. Zamawia się u nich suknie ślubne, czasem studniówkowe, czasem garnitury na miarę. Ile razy w swoim życiu korzystaliście z usług krawca? Tylko nie mówmy tu o skracaniu spodni.

Zamiast wybrać świetnej jakości materiał o wymarzonym kolorze, zmienić go w wymarzony i dopasowany do nas krój, wolimy uganiać się godzinami po galeriach. Szukamy tam ideału,kupując po drodze stosy śmieciowych ubrań na wyprzedażach. Dlaczego?

To nie kwestia lenistwa, to raczej przyzwyczajenie, utarta ścieżka, lęk przed nieznanym. Krawiec nie ma przecież magazynu uszytych już ubrań na pokaz, nad jego pracownią nie pracował sztab marketingowców i dekoratorów “żeby klient poczuł się zrelaksowany i patrzył bardziej bezkrytycznie”, nie ma też na wystawie gotowego produktu z ceną. Właściwie to nawet nie wiadomo gdzie takiego krawca szukać.

Amerykański serwis zTailors zmienia jednak tę rzeczywistość. To sieć sprawdzonych i zaufanych krawców, których usługi można zamówić przez Internet. Co więcej, “zamówić” oznacza, że krawiec przyjedzie do nas, zdejmie miarę, wysłucha na czym nam zależy a następnie uszyty produkt dostarczy do domu. Tak więc w Stanach nie trzeba już szukać krawców, miejmy nadzieję że serwis dotrze niebawem do Polski. A wy? Co o tym sądzicie?