DRESKOT

Czyli streszczony dress code

Rodzaje materiałów

Z włókien opisanych poniżej produkuje się tkaniny i dzianiny. Mogą być jednorodne lub mieszane.

Włókna naturalne

Bawełna

Z włókna bawełnianego możemy otrzymać tkaniny i dzianiny zarówno niskiej jak i wysokiej jakości. Wszystko zależy od jakości samej bawełny przeznaczonej do produkcji, dodatkowe wskazania to gramatura i splot. Bardzo ciekawy artykuł o jakości włókien bawełnianych i o tym jak wybrać te najlepsze i najtrwalsze, znajduje się na blogu: Skuteczna Odzież Reklamowa.

Len

Włókno tkane z rośliny o tej samej nazwie.

Jedwab

Włókno z odwijanych kokonów jedwabników) jego pozyskiwanie jest pracochłonne i kosztowne. Jego dobra sława to przede wszystkim wygląd, z trwałością jest gorzej.

Wełna

Włókno pozyskiwane z sierści niektórych zwierząt m.in owiec, wielbłądów, kóz, lam itp. W zależności od pochodzenia wełna może mieć inną nazwę. Np. Wełna kozia to kaszmir (z kóz kaszmirskich) lub moher (z kóz angorskich), wełna z królików angorskich to angora, wełna owcza to szetland.

Włókna sztuczne

Nie są do końca takie znowu sztuczne. Otrzymywane są z materiałów naturalnych organicznych oraz nieorganicznych, obróbka chemiczne jest potrzebna po to, żeby udało się z nich prząść nić. Włokna otrzymywane z celulozy drzewnej (wiskoza i modal) mają Najpopularniejsze w tkaninach włókna sztuczne to:

Wiskoza

(Czasem zwana jedwabiem wiskozowym) – produkowana z celulozy

Modal

Podobnie jak wiskoza produkowany z celulozy

Acetat

Tworzony z celulozy, również tej papierowej stąd jego niska cena. jego włókna są połyskujące, wyglądają na bardzo dobre jakościowo, stąd często zastępują jedwab w sukniach. To włókna które grzeją w zimie i grzeją w lecie.

Włókna syntetyczne

To włókna chemiczne, wytwarzane z węgla i ropy naftowej przez polimeryzację.

Poliamid (nylon)


Łatwo się pierze, szybko schnie, niegniotący. Mechaci się. Doość higroskopijny stąd często używany do produkcji ubrań sportowych i strojów kąpielowych. Używany również w produkcji bielizny, strojów przeciwdeszczowych i nieprzemakalnych.

Mikrofibra

Rozciągliwe włókno poliamidowo-poliestrowe. Często mieszane z włóknami naturalnymi w celu ich wzmocnienia i uelastycznienia.

Lycra (Spandex, elastan)


Mocno elastyczne włókno,  które nawet po mocnym rozciągnięciu warca do swojego pierwotnego stanu. Używany w strojach sportowych jako głoeny składnik (stroje kąpielowe) lub domieszka (legginsy, bluzy).

Poliester


Często występuje w mieszankach, używane we wszystkich typach ubrań.

Akryl


Wiele się mówi o nim złego. Tymczasem akryl może tworzyć naprawdę dobrej jakości, pięknie wyglądające tkaniny. Wszystko – jak w innych tkaninach – zależy od jakości włókna. Włókna aktylowe mogą być cienkie i delikatne “bawełnopodobne” oraz grube, zwane sztuczną wełną. Słyną z tego, ze są ciepła a przy tym dość lekkie, sprężyste, szybkoschnące, odporne na gniecenie, słońce, olej, chemikalia, mole i pleśń. Łatwo je jednak zniszczyć żelazkiem lub suszarką. Słabszej jakości włókna łatwo się mechacą.